wtorek, 13 grudnia 2016

Jak stać się lepszym nurkiem nie nurkując?


Jeśli uznałeś powyższy tytuł za ironiczny, przeczytaj ten wpis! Rozwijanie nurkowych umiejętności nie wiąże się jedynie z powiększaniem ilości wpisów w logbooku. Możesz wybierać spośród wielu form aktywności, które uczynią z ciebie lepszego nurka. Przeczytaj ten artykuł, jeśli:
 • chcesz nurkować, ale aktualnie z różnych powodów (zdrowotnych, finansowych, czasowych) masz dłuższą przerwę.
 • straciłeś chęci i motywację do dalszego szkolenia nurkowego.
 • twoje zainteresowanie nurkowaniem ogranicza się jedynie do okazjonalnych i sezonowych nurkowań.
Nie samym nurkowaniem człowiek żyje. Sprawdź więc, co poza tym możesz jeszcze zrobić, aby zwiększać swoje podwodne kompetencje:

1. Bierz udział w nurkowych wydarzeniach

Przebywanie z osobami dzielącymi z tobą twoje zainteresowanie jest przyjemne i wzbogacające. Wspólna pasja łączy lepiej niż cokolwiek innego. Tutaj znadziesz tylko niektóre przykłady "eventów" organizowanych dla nurków:
 • Noc nurków (cykliczna impreza organizowana jesienią na całym świecie, więcej o tym wydarzeniu możesz przeczytać na naszym Facebooku i na diversnight.com)
 • Targi i konferencje nurkowe (takie targi odbywają się na przykład w Warszawie, ale i Kraków ma swoje "Demo days" w maju, czy wrześniową "Konferencję nurkową" na Zakrzówku)
 • Nieoficjalne spotkania nurków (nasz Klub nurkowy organizuje regularne "Piwo z nurkiem")
 • Slajdowiska są z reguły organizowane przez osoby, które chcą podzielić się swoimi wspomnieniami z ekspedycji nurkowych  
Prowadzący, niczym początkujący wędkarz - jeszcze się
trochę wstydzi porządnie nakłamać :)
 • Wykłady mogą odbywać się przy okazji innych wydarzeń nurkowych, jak targi, lub być organizowane samodzielnie   
Spotkanie autorskie z Nuno Gomesem z okazji premiery jego
autobiografii "Poza błękitem"

2.Czytaj literaturę nurkową

"Czytanie o nurkowaniu jest jak tańczenie o architekturze ". Jeśli podzielasz to zdanie i uważasz nurkowanie jedynie za praktyczną umiejętność, a teorię za zbędny dodatek, konieczne zapoznaj się z poniższą listą.

Potraktuj to zestawienie jako inspirację! Zawiera ono różnorodne źródła, z których możesz czerpać informacje i ciekawostki o nurkowaniu. Oto przykłady tego, co możesz w wolnej chwili czytać:
 • czasopisma nurkowe
  Ich lekka i różnorodna forma, może zachęcić cię do poszerzania swoich nurkowych horyzontów. Opisy wypraw nurkowych mogą cię zainspirować do podróży, a publikacje profesjonalistów zaznajomią z tematyką bezpieczeństwa, zdrowia i wyposażenia.

  W Polsce dostępne jest aktualnie jedno czasopismo w formie papierowej - "Podwodny świat". Jesteśmy oficjalnym kolporterem tego dwumiesięcznika i możemy go z czystym sumieniem polecić.

  Możesz też skusić się na darmowy, polski miesięcznik online Nuras, który co miesiąc pobierany jest w ponad 65 tysiącach egzemplarzy. Jeśli sam piszesz, możesz swoimi podwodnymi przygodami podzielić się z innymi czytelnikami na jego łamach.

 • encyklopedie i podręczniki nurkowe
  Czyli wszystko co należy wiedzieć o teorii nurkowania. Hasła ułatwiają odnalezienie odpowiedniego wpisu. Jeśli nie zraża cię ich syntetyczna forma i fachowe słownictwo, to masz w czym wybierać.

  Wszystkich spragnionych wiedzy online odsyłamy do licznych stron o tematyce nurkowej. Ciekawą propozycją jest też Nurkopedia (rodzaj Wikipedii dla nurków), do której każdy z nas może dołożyć swoją cegiełkę w postaci nowego hasła.
 • strony poświęcone nurkowaniu i blogi prowadzone przez pasjonatów
 • nurkowa literatura piękna
          Wzbogaca twoje słownictwo, zwiększa motywację do nurkowania, uczy, że nurkowanie nie zna granic i inspiruje do podejmowania nowych wyzwań. Ale też uczy, że za nadmierną brawurę można zapłacić najwyższą cenę. W odróżnieniu od podręczników i encyklopedii jest to idealna lektura na wakacje lub długie zimowe wieczory. 
  

Kilka naszych typów to:

"Autobiografia pod ciśnieniem" Sheck Exley
"Gladiator oceanu" Mark Ellyatt
"Mrok" Phillip Finch
"Poza błękitem" Nuno Gomes i Olo Sawa
"W pogoni za cieniem" Robert Kurson

Poza literaturą, dostępna jest też spora liczba filmów o tematyce mniej lub bardziej związanej z nurkowaniem.
Mamy do wyboru zarówno filmy fabularne (niejednokrotnie oparte na autentycznych wydarzeniach) jak i dokumenty.
Gdy za oknem paskudna pogoda, można zasiąść wygodnie w fotelu i nacieszyć oczy pięknymi podwodnymi widokami.
I tu, podobnie jak w przypadku książek, możemy wzbogacić swoją wiedzę, a także garściami czerpać inspiracje.
Niektóre filmy są tak dobre, że przy napisach końcowych łapiemy się na tym, że mamy wciągnięty do pasa ocieplacz :-).

Garść wybranych, godnych polecenia pozycji:

Wielki Błękit (1988)
Siła i Honor (2000)
Pod Dnem (2013)
Deep Love (2013)

Ponadto do książek nurkowych z serii 360 stopni, często dołączone są filmy związane z tematyką książki.

3. Żyj z nurkowania

Nurkowanie może być twoim źródłem utrzymania. Możesz zostać instruktorem, autorem nurkowej literatury, piosenek i czegokolwiek, na co znajdą się chętni :) Bycie profesjonalistą wzbogaca nurkowo na wiele sposobów. My skupimy się jednak na ścieżce instruktorskiej,która, co prawda jest bogata w nurkowanie, ale nie wiąże się jedynie z ciągłym moczeniem w wodzie:
 • Przebieg kursu:
Już sam przebieg kursu sprawia, że twoja wiedza i umiejętności przyrastają w szybkim tempie. Nie tylko zwiększasz swój zasób wiedzy. Uczysz się też, jak dzielić się nią z innymi. Oznacza to, że twoje umiejętności nurkowe muszą być modelowe. Tylko prawidłowo zaprezentowane ćwiczenie zostanie zrozumiane i powtórzone przez twoich podopiecznych.
 • Ciągła styczność ze środowiskiem nurkowym:
Chłoniesz wiedzę nurkową wszytkimi komórkami swojego ciała. Nurkujesz w różnorodnych lokalizacjach, bierzesz udział w wydarzeniach branżowych i szkoleniach a także dodatkowych kursach. Wśród twoich znajomych nie brakuje innych pasjonatów nurkowania, w tym także intruktorów. Mówisz, myślisz a nawet śnisz o nurkowaniu :)
 • Kopalnia wiedzy:
Nie jesteś już przeciętnym nurkiem. Stajesz się alfą i omegą, wyrocznią nurkową. To zobowiązuje i sprawia, że chcesz być specjalistą. To rzetelna wiedza i umiejętności sprawią, że zaskarbisz sobie grono wiernych kursantów i kursantek (oczywiście można też liczyć że urzekająca aparycja zrobi swoje).

Kurs nitroksowy możesz zrobić podczas swojej nurkowej 
przerwy – nurkowania są opcjonalne i można zrobić go na sucho
Podsumowanie:

Życie bez nurkowania nie jest lekkie. Są jednak sytuacje życiowe, gdy musimy obejść się bez regularnych podwodnych wypadów. Taka przerwa może jednak wyjść ci na korzyść. Możesz się szkolić, brać udział w nurkowych wydarzeniach i czytać nurkowe wydawnictwa. Wybierz z naszej listy najbardziej odpowiadający ci sposób na utrzymanie nurkowej dyspozycji!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz